Satco
SATCO 65-1501 120W LED Wallpack Selectable CCT + Wattage + Beam Angle
SATCO 65-1501 120W LED Wallpack Selectable CCT + Wattage + Beam Angle
Couldn't load pickup availability
LED 120W Field Adjustable Wall Pack
The SATCO|NUVO LED Wall Packs are designed for precise, high-output perimeter and site lighting in commercial and industrial environments. Beam selectable optics offer 60°, 90°, or 110° distributions, allowing light to be directed exactly where it’s needed for optimal coverage and reduced spill. Selectable wattage from 29W to 120W and selectable CCTs of 3000K, 4000K, and 5000K deliver lumen outputs ranging from 4,225 to 18,221 lumens Built with a durable die-cast aluminum housing, borosilicate glass lens, and an integrated by-passable photocell, these fixtures operate on a universal 120–347V input. IP65 and IK08 rated, wet-location suitable, DLC 6.0 Listed, supporting evolving efficiency standards, and 0–10V dimmable, they offer a 50,000-hour rated life and are backed by a 5-year warranty—ideal for building perimeters, loading areas, and exterior commercial spaces.
- 120W/100W/80W Wattage Selectable LED Wall Pack
- 3K/4K/5K CCT Selectable
- 60/90/110 Beam Angle Selectable
- 120-347 Volt
- Bronze Finish
| Status | Active |
| Fixture Type | Flood Light |
| Finish | Bronze |
| Wattage | 120W/100W/80W |
| Lumen Output | 11858L-18221L |
| CCT (Kelvin) | 30K/40K/50K |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor or Outdoor Fixture | Outdoor |
Installation Instructions
Info
| Technology | LED |
| Wattage | 120W/100W/80W |
| Lumen Output | 11858L-18221L |
| CCT (Kelvin) | 30K/40K/50K |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 80+ |
| Voltage | 120V-347V |
| Beam Angle | 60/90/110 |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Weight (lb.) | 12 |
| IP Rating | IP65 |
| Height (in.) | 9.30 |
| Width (in.) | 14.36 |
Additional Info
| Lamp Base | Integrated |
| Finish | Bronze |
| Photocell | Has Photocell |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 6KV |
| IP Rating |
IP65 |
| Warranty | 5 Years |
Share
