1
/
of
3
Satco
SATCO S11810 S11814 14.5W LED 4" Round Downlight Selectable CCT Selectable Lumen
SATCO S11810 S11814 14.5W LED 4" Round Downlight Selectable CCT Selectable Lumen
Regular price
$46.95
Regular price
Sale price
$46.95
Shipping calculated at checkout.
Quantity
Couldn't load pickup availability
4" 14.5W Commercial Downlight
This compact 4" commercial downlight packs intelligent flexibility into a space-saving form factor. Select from three wattage levels (8.5W, 11W, or 14.5W) to optimize energy consumption without sacrificing performance. Five selectable color temperatures span 2700K to 5000K, paired with three lumen options up to 1020L, letting you dial in the perfect lighting profile for any commercial application. Dual-voltage 120-277V compatibility ensures seamless integration into existing systems. Finished in white or silver to complement any décor. Ideal for contractors seeking precision control and efficiency in retrofit and new-build projects.
- 14.5 Watt Commercial LED Downlight
- 4 in.
- Color Adjustable
- Lumen Adjustable
- 120-277 volt
| Status | Active |
| Wattage | 8.5W/11W/14.5W |
| Voltage | 120V-277V |
| Finish | White or Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm to Cool White |
| Lumen Output | 600L/800L/1020L |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
Spec sheets
| Color | Spec Sheet |
| White | S11810 |
| Silver | S11814 |
Installation Instructions
Info
| Technology | LED |
| Wattage | 8.5W/11W/14.5W |
| Lumen Output | 600L/800L/1020L |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm to Cool White |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120V-277V |
| Beam Angle |
White 80 Silver 40 |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +40C (+104F) |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| IC Rated | Yes |
Dimensions
| Width (in.) | 4.65 |
| Height (in.) | 2.69 |
| Weight (lb.) | 1.15 |
Additional Info
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| ES Unique ID |
White ESID-2353228 Silver ESID-2353229 |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Information
| Additional Information | Adjustable color temperature (CCT) 2700K 3000K 3500K 4000K 5000K.Three lumen ranges 600L/800L/1020L |
| Installation Notes | Can be installed with or without the rough-in plate (80-959) |
| Warranty | 5 Year Limited - LED Commercial Downlights |
Share
