1
/
of
8
Satco
SATCO TH673 12W Track Head Selectable CCT 36°
SATCO TH673 12W Track Head Selectable CCT 36°
Regular price
$71.99
Regular price
Sale price
$71.99
Shipping calculated at checkout.
Quantity
Couldn't load pickup availability
12W 36° Universal H Track Head
The SATCO TH673 12W Track Head offers selectable CCT and a 36 degree beam spread, making it a versatile and efficient choice for any lighting project. With a matte white finish, this LED track head adds a sleek and modern touch to any space.
- 12 Watt LED H-Style Track Head
- 3000K/4000K/5000K CCT Selectable
- 36 Degree Beam Angle
- White Finish
- 120 Volt
- H-Style
| Status | Active |
| Type | ORB Track Head |
| Wattage | 12W |
| Finish | Matte White |
| Beam Angle | 36° |
| CCT (Kelvin) | 30K/40K/50K |
Spec Sheets
Spec Sheet
Installation Instructions
Track Family
Info
| CCT (Kelvin Temp) | 30K/40K/50K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 36 |
| CRI | 90 |
| Dimming Type | Linear Dimming, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 1020L |
| Volts | 120v |
| Watts | 12W |
Dimensions
| Height (in.) | 1.30 |
| Length (in.) | 4.70 |
| Extension (in.) | 7.13 |
Additional Info
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| Dark Sky Rated | No |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Dry |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
Share
